Jsou našimi věrnými každodenními společníky už více než rok, přesto ve spoustě otázek ještě nemáme jasno. Postupem času jsme si vyzkoušeli nosit roušky doma vyrobené i chirurgické, nyní už nějaký ten měsíc povinně objevujeme, jaké to je nosit respirátory.
Roušky či ústenky se dříve nosily tak maximálně ve zdravotnických zařízeních, respirátory byly vyhrazeny pro prašné provozy. Nyní jsme se všichni museli stát odborníky na tyto pomůcky. Co však Češi obvykle neví?
Respirátor raději s ventilkem, nebo bez?
Respirátory s ventilkem jsou dražší než bez ventilku, což v lidech obvykle vyvolává dojem, že jsou z nějakého důvodu lepší. Pravda však není tak jednoduchá. Respirátor s výdechovým ventilkem pouští vzduch, který vydechujete, ven, a proto nechrání lidi ve vašem okolí. Na druhou stranu se v něm lépe dýchá. V respirátoru bez ventilku jde totiž vámi vydechovaný vzduch přes filtrační látku, ta se zanese, zvlhne a brzy ucpe. Ventilátory s ventilkem jsou tedy absolutně nevhodné, máte-li sami covid-19.
Jak dlouho je možné nosit jeden respirátor?
Už před koronavirem se uvádělo, že respirátor je možné nosit maximálně jednu směnu, což dělá nějakých 8 nebo 12 hodin. Záleží však i na tom, jaký respirátor si pořídíte. Například nano respirátory jsou vhodné pro opakované použití, nicméně měli byste je dezinfikovat k tomu určenými přípravky. Nano respirátory totiž tak rychle nenavlhnou od vašeho dechu.
Nejčastější problém roušek i respirátorů
Je důležité si vybrat kvalitní roušku nebo respirátor splňující evropskou normu a nařízení 2016/425, od výrobce, který není podezřelý, a tak dále. Největší problém však spočívá ve správném nošení. Důležité je, aby respirátor či rouška dokonale přiléhal k obličeji. Jestliže to rouška nesplňuje, potřebujete si pořídit menší. Muži by měli vědět, že také vousy na dosedací ploše těsnící linie respirátoru jsou na škodu a snižují účinnost respirátoru.
Když už respirátory nosíme, měli bychom dbát na to, aby jejich nošení mělo skutečný efekt.