Několik zajímavostí o vlasech – to byste nečekali

Tloušťka, počet a životnost vlasů

Tloušťka vlasu se liší podle jeho umístění, rozměry se tak pohybují od 42 do 95 milimetrů, při čemž ženy mívají silnější vlasy než muži.
Ne každý se bohužel může pyšnit hustou hřívou a někdy nezbýva nic jiného, než se vydat do studia krásy za pomocí. Ale i tak máme průměru na hlavě 80 – 100 tisíc vlasů (tmavé vlasy). V případě blond vlasů je to dokonce o jednu třetinu více.


Životnost vlasu se pohybuje v rozmezí od 2 do 5 let. Pokud máte dojem, že vám vlasy hodně padají, nezoufejte, protože možná tomu tak úplně není. I zdravému člověku totiž může za den vypadat až 100 vlasů.

Proč jsou mokré vlasy tmavší než suché?

Vysvětlení nám přinese samotná fyzika. Suché vlasy totiž nemají rovnoměrný povrch, tudíž se na nich dobře láme světlo, které se rozprostírá na všechny strany a vlasy tak vypadají světleji. Oproti tomu mokré vlasy jsou tmavší, protože voda vyplní celou strukturu vlasu, při čemž se světlo láme mnohem komplikovaněji.

Převažuje tmavá, nebo světlá barva vlasů?

Tmavá barva vlasů jednoznačně převládá nad světlou. Pouhé 2% lidí mají blond vlasy. Důvodem je mísení ras a také genetické předpoklady. Genetické informace, které určují světlost kůže, očí a vlasů se dědí. Naopak informace určující tmavší typy, se předávají jako dominantní. Pokud se tedy sejdou oba typy, vítězí ten dominantnější.

Co ovlivňuje růst vlasů?

Jedním z faktorů může být i počasí. Teplé počasí stimuluje růst vlasů, naopak studené ne. Traduje se, že nejrychleji rostou vlasy asijským národům. Nebuďte však zklamaní, růst vlasů závisí také na vašich genetických předpokladech.
Vlas za měsíc vyroste zhruba o 1 až 2 centimetry. Pokud si tedy chcete nechat narůst dlouhou kštici, několik měsíců to určitě potrvá.

V případě, že máte přeci jen pocit, že vlasy nerostou, zkuste tyto základní zásady:
1.překontrolujte konečky: pokud jsou roztřepené, nebo polámané, měli byste si je nechat ustřihnout. Lámavé konečny vás zbytečně připraví o délku, protože se časem odlomí.

2.správná péče: pokud je to alespoň trochu možné, vyhněte se fénování, kulmování, barvení, zběsilému česání, apod. Všechny tyto činnosti totiž vlasy nenávratně porušují a ničí. Více informací, jak na správnou péči vám mohou poradit i ve vašem kadeřnictví.