Toužíte po exotice? Navštivte Zanzibar

Chystáte se na dovolenou někam, kde byste si odpočinuli u moře, ale zároveň neztratili týden nebo dva jen ležením na pláži? Zkuste třeba Zanzibar. Zdejší pláže jsou dech beroucí, přesto toho tady zažijete mnohem více. Navíc poznáte úplně odlišný kousek světa, kde je všechno trochu jinak než u nás v Evropě.

Africký Zanzibar je ostrov dlouhý zhruba 90 km a široký 40 km, který se nachází východně od Afriky. Je tedy zřejmé, že můžete poměrně snadno procestovat téměř celý ostrov. Nejlépe se sem dostanete letecky (z egyptského Dar es Salaamu je to 20 minut) či lodí – většina dopravních tepen míří do městečka Stone Town, jehož část patří mezi památky UNESCO. Odsud se do hodiny a půl dostanete na několik překrásných pláží, nejlepší je pronajmout si auto.

Poznámka: Pod názvem Zanzibar se ve skutečnosti skrývají dva ostrovy – jižní Zanzibar a severní Pemba. Často se však toto jméno používá pouze pro ten jižní a ten máme na mysli i my.

Co určitě stojí za vidění?

Ostrov Zanzibar byl před staletími hodně důležitý, dováželo se odsud koření. I dnes je to jedno z mála míst na světě, kde se vyrábí šafrán a mnoho dalších koření (zázvor, hřebíček, muškátový oříšek). Pojedete-li sem, určitě musíte vidět jednu z farem, kde poznáte rostoucí pepř, hřebíček či anýz.

O Stone Town už řeč byla, tohle město byste si každopádně měli projít nejen kvůli památkám. Mají tu obrovský trh, kde uvidíte především spoustu ovoce (různé odrůdy banánů, obrovská avokáda apod.). I kdybyste si nic nekoupili, za podívání to stojí. Berte však na vědomí, že po městě byste se měli pohybovat v tričku a kalhotách délky aspoň po kolena. Na Zanzibaru žije 98 % muslimů a procházet se zde v plavkách je nemyslitelné.

Navštívit určitě musíte prales Jozani. Tato přírodní rezervace je dokonale připravená na turisty, přesto tu poznáte přírodu v podobě netknuté lidmi. Rostou tady exotické stromy a rostliny, zajímavé jsou rovněž místní červené opice guerézy zanzibarské. Přežívají pouze na Zanzibaru, protože mají k dispozici potřebnou stravu složenou ze 70 různých rostlin, plodů atd.

Dobrým tipem k návštěvě jsou i farmy, kde se pěstují mořské řasy. Jedna taková je například v Paje na východním pobřeží. Uvidíte nejen, jak se řasy pěstují, ale také jak se z nich vyrábí mýdla či krémy.

Kam se vydat na pláž?

Až si budete prohlížet farmu, kde se pěstují řasy, zastavte se v Paje také na pláži. Je zde spousta malých restaurací, barů, navíc se tady dá potápět a vyzkoušíte si windsurfing či kitesurfing. Severněji od Paje je vesnička Bwejuu, kde mají rovněž zajímavou pláž. Sice ne tolik na plavání, ale je tu velmi unikátní příroda.

Chcete-li se vykoupat co nejvíc na severu, úplně na špičce ostrova Zanzibar se nachází Nungwi. Nemusíte si zde dělat starosti s přílivem a odlivem, plavat se dá po celý den. Nungwi je také známé jako párty město (tedy v rámci Zanzibaru, s jinými plážovými destinacemi, kde to žije, se srovnávat opravdu nedá). A v docházkové vzdálenosti od Nungwi je i Kendwa s tyrkysovou vodou a hráči plážového volejbalu.

Zanzibar je určitě místem, na jehož návštěvu budete vzpomínat po celý život.