Nenechávejte staré zlaté šperky v šuplíku

Je to už téměř pět let, co se všude povídalo, jak chodí Češi do zlatnictví častěji prodávat než nakupovat. Tehdy ceny zlata významně stouply a lidé do něj začali dokonce investovat. Výkup zlata však láká na výhodné částky i dnes.

scales-308063_1280

Nicméně záleží na tom, kam se vydáte. Stále platí, že v Praze většinou vykupují za vyšší částky. Příkladem budiž firma Čistín, která má ceník pro výkup nejběžnějších ryzostí uvedený na webu. Dobře ví, že se nemá za co stydět, částky nejsou špatné.

Jak se zjišťuje ryzost?

Některé firmy vykupují jen zlato a stříbro s puncem nebo s ryzostními značkami. To není úplně férové, protože ne každý kvalitní šperk má punc. Poctivá firma na puncy nehraje.

Jako další krok při výkupu jsou ze šperků vyndány kameny. Pokud jsou hodnotné, výkup zlata Praha vám za ně nabídne částku, v opačném případě si je zákazník odnáší domů. Pak by už mělo dojít k vážení. Některé firmy kovy před zvážením taví, je to pro ně výhodnější. Po roztavení je zlato většinou lehčí a ryzost na spektrometru nižší. Takovým firmám se tedy vyhýbejte obloukem! V poctivých to funguje tak, že vážení probíhá před zákazníkem a ten celý proces kontroluje.

Co všechno se dá prodat?

Češi se kolikrát snaží vydělat na všem, povídají se pohádky o tom, jak si někteří vytrhávají zlaté zuby. I ty se dají prodat. Výkup stříbra a zlata není podmíněný tvarem. Může jít o šperk, hodinky, příbory ale také jen úlomky. Mince mohou být poškozené, korunky a jiné zubní zlato taktéž. Málo známý je fakt, že se vykupují dokonce technické pájky či kontakty ze stykačů. Zpeněžit se toho dá skutečně mnoho a to i tehdy, pokud peníze potřebujete jen dočasně. Šperky se totiž dají dát do zástavy a následně vykoupit zpět. Firma Čistín dává peníze za výkup vždy v hotovosti na ruku. Celý proces určení ryzosti a zvážení trvá pouhých pár minut.

A rada na závěr? Vsaďte na výkup zlata v Praze. Firmu Čistín najdete na Praze 5 v Areálu Tellus.