Nevěřte všemu, co se povídá aneb mýty opředený ÍránKdyž se řekne Írán, vybaví se spoustě lidem kontroverzní země plná zapřisáhlých muslimů. Představa, že by měli jet do této země na návštěvu nebo na dovolenou, jim přijde naprosto nesmyslná. Ovšem ten, kdo se odvážil podívat se na tuto zemi hlouběji a zabýval se nejen tím, co se povídá, ale i historií, místní kulturou a tradicemi, zjistil, že skutečnost je odlišná. Samotná návštěva Íránu vás přesvědčí o tom, že pro cizince je tu velmi bezpečno a navíc se tu setkáte s přátelskými, zdvořilými a pohostinnými místními obyvateli, kteří se s vámi rádi nejen zastaví a popovídají si, ale klidně vás pozvou i na návštěvu k sobě domů.

Jak poznat Írán hlouběji?

Možností, jak se seznámit s kulturou a tradicemi Íránu, je celá řada. Můžete se podívat na různé dokumenty, přečíst si cestopisné knihy… Nebo se můžete pustit do důkladného studia, a to se vším všudy, tedy i se studiem perštiny. Ta je úředním jazykem Íránu, a i když je u nás tento indoevropský jazyk spíše raritou, je zde vyučován a není zase až tak velký problém najít kvalitní kurz perštiny. Najdete-li dostatek odvahy a přihlásíte se ke studiu perštiny, budete se zabývat nejen studiem jazyka samotného, ale i historií a nejrůznějšími zajímavostmi, díky kterým získáte zcela nový pohled na tuto kontroverzí zemi. Díky kurzu perštiny se vám také otevřou nové možnosti při osobní návštěvě Íránu – budete si totiž moct popovídat s místními přátelskými obyvateli a dozvědět se o životě a tradicích přímo.

Je studium perštiny složité?

Pokud se poprvé setkáte s perštinou, pravděpodobně vás trošku vyděsí, a to především kvůli jejímu písmu. Kvalitní kurz perštiny vám ale pomůže překonat tuto, v podstatě nejsložitější, překážku, a za odměnu vám dá nahlédnout do poměrně jednoduché gramatiky. Máte-li hudební sluch, oblíbíte si perštinu ještě rychleji, protože je velmi zvučná a příjemná na poslech.

Takže pokud vás Írán vždy nějakým způsobem, třeba i podvědomě přitahoval, rozhodně se pusťte do jeho bližšího poznávání. A zvolíte-li ke svému poznávání i kurz, získáte opravdu ucelený přehled. Dejte si však pozor na jednu věc – mnohdy si lidé zaměňují perštinu s arabštinou. Kurz arabštiny by vám ale v tomto případě s vaším cílem nepomohl…