Pánská saka je možné oblékat ke společenským kalhotám i k riflím

model-1160216_1280

Tak jak jsou pro ženu typickým oděvem šaty, pro muže je to zase košile nebo sako. Lze je nosit při formálních i neformálních setkáních a jejich volba může výrazně ovlivnit každou situaci. Při formálních setkáních a příležitostech se nosí sako společně s kalhotami stejné barvy a celý komplet tvoří pánský oblek. Sako pánského obleku může být jednořadé se dvěma nebo třemi knoflíky nebo dvouřadé, se čtyřmi nebo šesti knoflíky. U dvouřadého saka ale slouží k zapínání pouze tři knoflíky z jedné řady. Každý muž by měl oblek nejen umět obléct, ale hlavně jej umět nosit. Sako jednořadého obleku se může nosit zapnuté i rozepnuté, proto jsou tato saka mezi muži oblíbenější. U dvouřadého obleku se sako nosí vždy zapnuté. U obou variant platí, že se poslední dírka nechává volná a nezapíná se. Pokud má tedy jednořadé sako dva knoflíky, zapíná se pouze jeden, pokud tři knoflíky, zapínají se dva. Stejně tak u saka dvouřadého. Výjimku tvoří sako s jedním knoflíkem.

Není povinností nosit k saku pánskou košili

Pánské obleky se oblékají při formálních příležitostech. Při neformálních příležitostech nebo jiných volnočasových aktivitách si mohou muži obléknout pouze pánská saka a k nim kalhoty v jiné barvě nebo z jiného materiálu. Jsou méně slavnostní, ale i přesto elegantní. Výhodou je, že je možné obléknout je jak ke svátečním kalhotám, tak k riflím. Při jejich výběru je ale třeba dbát na to, aby sako ke společenským kalhotám bylo mnohem elegantnější, než pánské sportovní sako k riflím. Sako společně s riflemi si lze obléci do kina, na procházku městem či jiný výlet po památkách naší vlasti i ciziny, na večeři do restaurace, kde není neformální oděv překážkou nebo do divadla malých i undergroundových scén. I sportovní sako musí dokonale padnout, aby se v něm muž cítil skvěle. Proto pečlivě vybírejte z různých druhů střihů. Ke každému typu postavy se hodí jiný střih a to, co jeden dokáže zakrýt, jiný může zase nechtěně zvýraznit.

Při svátečnější neformální příležitosti budete perfektně vypadat v moderním pánském saku doplněném košilí a kravatou. Uvolněnějšího vzhledu dosáhnete, když sundáte kravatu a rozepnete si košili na jeden knoflíček. I tak budete slavnostně, ale přesto neformálně oblečeni. K saku k riflím, též moderního střihu, se nenosí pouze košile. Dovoleno je vzít si v chladnějším období rolák nebo svetr, v teplejším období zase mikinu, polo košili, polo tričko nebo tričko. Vše ovšem z kvalitního nesepraného materiálu, ve kterém se bude muž cítit co nejpohodlněji. Může si být jistý, že i v pouhém v tričku a džínách bude společně se sakem vypadat naprosto dokonale.