Pomáhá cvičení na balanční podložce


Ať už potřebujete rehabilitovat po úrazu, chcete zpevnit své tělo nebo přinést úlevu bolavým zádům, pořiďte si balanční podložku. Existuje v řadě provedení, ve všech případech však trénuje rovnováhu a posiluje i svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte.

Co jsou balanční podložky? 

Ačkoliv na první pohled balanční podložka vypadá jako dětská hračka, jedná se o cvičící či rehabilitační pomůcku, kterou si nebudete umět vynachválit po tom, co ji vyzkoušíte. Balanční podložka je celkem malá, a proto vám doma určitě nebude překážet. 

Její největší výhodou je, že lze cviky na balanční podložce zakomponovat do vašeho režimu tak, že zároveň posilujete a zároveň se třeba díváte na televizi, pracujete u počítače nebo si čtete. Existují však i jiné cviky, které od vás budou chtít větší zapojení.

Na co se balanční podložky používají? 

  • Cviky na balanční podložce posilují celé tělo.
  • Cvičení na balanční podložce uživatele nutí udržovat rovnováhu a tím dochází k aktivaci hlubokého stabilizačního systému těla.
  • Balanční desky zlepšují držení těla.
  • Pomohou s poruchami rovnováhy a s dysbalancí svalů.
  • Ulevují od chronické bolesti zad.
  • Zmírňují napětí v těle.
  • Léčí poúrazové stavy pohybového aparátu.
  • Ulevují bolavým kloubům.
  • Zefektivňují cvičení, které zároveň činí zábavnějším.

Jaké druhy balančních podložek existují? 

Balančních podložek existuje celá řada a na vás je si vybrat správně. Zjednodušeně lze celý sortiment balančních podložek rozdělit na vzduchové balanční podložky, balanční desky a balanční podložky typu bosu.

Vzduchové balanční podložky 

Tyto podložky jsou vyrobené z gumy, jedná se o vzduchové balanční podložky, které lze různě přifukovat a dofukovat a tím měnit zátěž při cvičení. Často mají tyto vzduchové balanční podložky masážní povrch, který při cvičení stimuluje chodidla.

Balanční desky

Jsou vyrobené z plastu nebo ze dřeva. Jedná se vždy o desku, která je na jedné straně plochá a na té druhé vypouklá. Právě díky vypouklé straně lze na podložce udržovat rovnováhu a tím posilovat celé tělo.

Balanční podložka bosu 

Jedná se o balanční podložky s plochou spodní stranou a vypouklou vrchní stranou. Vrchní stranu tvoří něco jako polomíč a na něm lze při cvičení udržovat rovnováhu. Tuto podložku lze na rozdíl od balanční desky (zmíněno výše) používat oboustranně.

Jak se na balanční podložce cvičí? 

Na první pohled se může zdát, že cvičení na balanční podložce snad ani není cvičení. Přesto je velice účinné, protože zapojuje hluboké svaly, které pak vedou k lepšímu držení těla i k lepší koordinaci pohybu.

Cvičení na balanční podložce v sedě

Velmi často si lidé pořizují balanční vzduchovou podložku do kanceláře, kdy ji dají na židli a sedí na ní při práci. Už pouhé sezení na balanční podložce, aniž byste se na cokoliv zaměřili, vás nutí udržovat rovnováhu a tím dochází k úlevě bolesti zad a k posilování středu těla. Na balanční podložce má uživatel menší tendence se hrbit jako na židli.

Aplikovat však můžete tzv. aktivní sed, kdy chodidla máte pevně na zemi a ruce položené na klávesnici. V této pozici udržujete rovná záda, pánev naklápíte maličko dopředu a ramena stahujete dolů.

Cvičení ve stoje 

Na balanční podložce můžete cvičit tak zvaný korigovaný stoj, kdy na podložce stojíte s nohama na šířku ramen, ruce podél těla, kolena jsou mírně pokrčená, udržujete rovná záda, krk vytahujete pomyslně vzhůru a pravidelně dýcháte.

Mezi časté cviky patří také přenášení váhy na balanční podložce ze špiček na paty, dřepy na balanční podložce, přenášení váhy do stran nebo korigovaný stoj na jedné noze.