Poslední šance na změnu zdravotní pojišťovny

family-521551_1280

Chcete-li k novému roku změnit zdravotní pojišťovnu, máte poslední možnost. Žádosti o změnu jsou akceptované do 30. září, další šance bude až za půl roku.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přinesla loni změnu. Dříve bylo možné požádat o přestup k jiné pojišťovně pouze do 30. června, letos máme nově šanci učinit tak ještě do 30. září. Kdo využije zářijový termín, bude klientem nové pojišťovny od ledna. Kdo se přihlásí do konce března, u nové pojišťovny se ocitne od 1. července.

Nejčastější důvody ke změně

Někteří lidé se přehlašují kvůli svému lékaři. Přestože většina jich spolupracuje se všemi pojišťovnami, jiní záměrně spolupráci rozvazují. Když mají hodně pacientů, pokusí se jich šetrně zbavit tím, že přestanou spolupracovat s jednou z pojišťoven. Lidem pak nezbývá nic jiného než změna zdravotní pojišťovny, pokud si nechtějí hledat nového lékaře, nebo platit veškerou péči ze svého.

Dalším důvodem ke změně bývají poskytované služby. Některé pojišťovny pro své klienty dělají znatelně více než jiné. Často se víc starají ty menší, které si svých klientů váží. Velcí hráči si jsou postavením na trhu jistí, a tak se nesnaží vymýšlet lákadla pro lidi.

U každé menší pojišťovny najdete něco extra, co u konkurence nemají. Oborová zdravotní pojišťovna má propracované hodnocení lékařů a elektronické Vitakarty, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda dává vysoké částky na preventivní péči.

Využijte všeho, na co máte nárok

Ať už jste zapsaní u jakékoliv pojišťovny, je možné, že i ona nabízí spoustu služeb, které nevyužíváte. Málokterá pojišťovna veřejně hlásí, co všechno svým klientům nabízí, ale když se podíváte na její webové stránky, zjistíte, co všechno můžete využívat.

Nebuďte líní a pátrejte po informacích. Pojišťovny obvykle nabízí proplácení sportovních aktivit, různé formy připojištění (cestovní, dětské úrazové a jiné) či zaplatí dětem vitamíny. Zjistěte, na co máte nárok vy, a v případě nespokojenosti podejte žádost ke změně zdravotní pojišťovny.