Máte své důvody k tomu, abyste ukončili pracovní poměr? Nejste si jistí, jak postupovat v případě ukončení pracovního poměru dohodou? Není to nic složitého, v následujících řádcích se dozvíte, jak na to.
Jaké jsou možnosti?
Pokud vás vaše stávající zaměstnání už neuspokojuje a jste rozhodnutí, že je čas na změnu, je třeba řádně ukončit pracovní poměr. S tím souvisí i skutečnost dát o tom co nejdříve vědět vašemu nadřízenému. Už jste si nové zaměstnání našli? Pak by bylo ideální ukončení pracovního poměru dohodou.
Výpověď dohodou musí být každopádně v písemné formě, kterou osobně předáte zaměstnavateli. Další variantou je odeslání poštou s dodejkou. Zde je navrženo konkrétní datum, k němuž váš pracovní poměr končí. V případě, že podáváte klasickou výpověď, počítejte s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která běží od prvního dne následujícího měsíce.
Dostanete odstupné?
Podáte výpověď ze zaměstnání a očekáváte odstupné? Toho se zřejmě nedočkáte. Nárok na odstupné máte pouze v případě, pokud vás zaměstnavatel propustil pro nadbytečnost, ze zdravotních důvodů nebo kvůli krachu firmy. V těchto situacích dostanete odstupné až ve výši tří platů.
Vzhůru do nového zaměstnání
Přemýšlíte, čím zvýšit pravděpodobnost, abyste získali vybrané zaměstnání? Je to perfektně napsaný životopis doprovázený vhodně napsaným motivačním dopisem. Klasickému životopisu byste se měli obloukem vyhnout. Ten je psán jako souvislý text. Nepřehledné životopisy nechce nikdo číst a většina personalistů je hází do koše.
Životopis by měl na první pohled zaujmout svým grafickým zpracováním. Proto dávejte přednost přehlednosti a struktuře tvořené z osobních údajů, vzdělání a profesních zkušeností. Nezapomeňte doplnit vlastnosti a koníčky, které budoucího zaměstnavatele zaujmou.