Co potřebujete vědět o proteinech pro nejlepší výsledky?

Když se začnete zajímat o zdravý životní styl a hubnutí, pravděpodobně se dostanete k problematice příjmu bílkovin. Tato živina má klíčový dopad na všechny pochody v organismu. Její důležitost pocítíme během snahy o sportovní výkony, ale i při hubnutí a efektivním shazování tukových zásob. Co všechno je dobré vědět o proteinech, jak postupovat při jejich výběru a na co se zaměřit během užívání? To se dozvíte v tomto článku.

Jak si správě nastavit denní příjem?

Základním předpokladem pro tvarování postavy, hubnutí i nabírání svalové hmoty je správně nastavený denní příjem kalorií a jednotlivých živin. Konkrétně se jedná hlavně o makroživiny, což jsou tuky, sacharidy a bílkoviny. V první fázi si nastavte odpovídající počet bílkovin, jejichž doporučená dávka se pohybuje od 0,5 až 2 gramů na kilogram tělesné váhy. U aktivních sportovců a při dietách však může jít až o 2,5 až 3 gramy.

I Love BIO protein, foto: Green-market.cz

Pokud nezvládáte splnit svůj denní příjem pomocí běžné stravy, přichází na řadu proteinové prášky. Jedná se o doplněk stravy s vyváženým obsahem aminokyselin. Volba kvalitního produktu je poměrně důležitá a rozhodne o tom, jak dobře ho tělo dokáže využít. Záleží i na tom, jaký je váš příjem sacharidů a tuků, přičemž každému může vyhovovat trochu jiný poměr. Zkuste si najít co nejvíce informací o sestavení příjmu, případně se obraťte na odborníka, který vás provede začátky.

Biologická hodnota proteinu

Až se rozhodnete, že proteinový prášek využijete, zjistěte si něco o údajích uváděných u jednotlivých druhů. Biologická hodnota proteinu vypovídá o schopnosti podpořit tvorbu svalové hmoty a zlepšit regeneraci po cvičení. Platí, že čím je tato hodnota vyšší, tím lépe. Nejvyšší číslo mají vejce. Velmi dobře na tom je i mléčná bílkovina, kterou najdete například v produktu I Love BIO protein.

Stravitelnost

Dalším faktorem je stravitelnost. Tato hodnota říká, kolik aminokyselin se vůbec dostane ke svalům a bude využito. Opět platí, že čím větší, tím lepší. Většinou se nejedná o údaj psaný přímo u konkrétního výrobku, ale sami zjistíte, po jakém druhu je vám dobře. V ideálním případě ze začátku vyzkoušejte různé vzorky a vyberte si ten pro vás nejvhodnější. Pro nejlepší efekt je zároveň dobré nekombinovat samotný proteinový prášek s tuky.

Hrachový protein, foto: Green-market.cz

Praktické využití

Co se týká praktického využití, můžete protein konzumovat samotný pouze rozmíchaný ve vodě. V této formě se doporučuje hlavně po 30 až 60 minut po tréninku, kdy napomůže efektivní regeneraci a zacelení malých trhlinek ve svalech. Ochucené a sladké varianty se dají využít i pro pečení a přípravu různých fitness dezertů.

Konopný protein, foto: Green-market.cz

Proteiny pro vegany

Na trhu najdeme hlavně mléčné a syrovátkové produkty. Naštěstí ale existují i rostlinné varianty vhodné pro vegany. Hrachový protein má o trochu nižší biologickou hodnotu, což ale dohání díky své dobré stravitelnosti a využitelnosti v organismu. Pro doplnění aminokyselinového spektra se může hodit i konopný protein, který navíc obsahuje prospěšné omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny důležité pro správnou funkci nervové soustavy, mozku a imunitního systému.