Proč platíte za energie tolik peněz?

Dáváte si pozor, abyste zhasínali, jakmile odcházíte z místnosti, spotřebiče vytahujete ze zásuvky, když je nepoužíváte, na televizi se díváte výjimečně, perete jednou týdně. Přes to všechno může být účet za elektřinu neúměrně vysoký. Příčiny totiž mohou být i někde jinde.

Šetřit energiemi je rozhodně první krok ke snížení výše plateb. Pokud vám však přijde, že děláte maximum a na vyúčtování to není vidět, zkuste změnit dodavatele.

Elektřina a plyn jsou pořád stejné, dodavatelé ale ne

Dodavatelů energií je spousta. O většině z nich možná ani nevíte, většina Čechů zná pouze největší firmy. Ti menší, kteří nabízí skutečně levný plyn a elektřinu, zůstávají zapomenutí. Jestli ale začnete cíleně pátrat, určitě na nějaké narazíte. Většinou vám nabídnou výpočet, kolik byste u nich ročně ušetřili, kdybyste k nim přestoupili. Zkuste to. Klidně zadejte poptávku u několika společností a přejděte k té, co je doopravdy nejlevnější. Nicméně nehleďte pouze na cenu, ale také na jednání.

Jděte za cenou a lepším chováním

Specialitou menších dodavatelů není jen levná elektřina a plyn. Oproti velkým hráčům vám mohou nabídnout ještě jednu významnou výhodu – slušné chování. Pro velké dodavatele jsou zákazníci jen číslem, které jim generuje zisk. Ti menší si jich doopravdy váží, přistupují k nim individuálně a pomáhají jim řešit problémy. Ostatně to začíná už u přechodu k novému dodavateli.

Podepíšete pár papírů a je hotovo

Při změně dodavatele se pro vás vlastně nic nezmění. Elektřina i plyn vám budou dodávány stále stejným způsobem, nemusíte se obávat ani žádného dočasného výpadku dodávky. Ve většině případů navíc pouze podepíšete plnou moc a nový dodavatel všechny formality vyřeší za vás. Ke změně se můžete rozhodnout kdykoliv během roku, není třeba čekat na konec zúčtovacího období. Chcete vědět více a zjistit, jestli by vám změna dodavatele skutečně pomohla? Patřičné informace najdete například na https://www.epet.cz/.