Od raného dětství až do dospělosti máme rádi hádanky. Baví nás luštění křížovek, v poslední době tolik oblíbené únikové hry nebo jen obyčejné puzzle. Každý totiž zbožňuje ten pocit, jak náš mozek postupně řeší náročný úkol, až se s ním kompletně popasuje.
Hlavolamy a puzzle jsou také důležitým učebním nástrojem, protože v dětech podněcují mnohé dovednosti.
Puzzle děti provádí od batolecího věku až do dospělosti
Nejdříve kupujete dětské puzzle, pěnové čtverce, do nichž se zastrkují písmena či zvířátka podle odpovídajících otvorů, nebo kostky s obrázky. Postupem času děti vyžadují náročnější hádanky, hlavolamy, stovky a tisíce „puclíků“.
Dost možná jste doma došli do stádia, kdy si děti troufnou jak na puzzle 1000 dílků, tak i na puzzle 5000 dílků. Z nich už vznikají opravdu krásná díla, která se vyplatí zarámovat a vystavit. Proces skládání je docela náročný, je potřeba vyhradit si volný prostor a sehnat pevnou desku, na níž se bude výsledný motiv tvořit. Nejdůležitější je jediné – neztratit ani jeden dílek. Pro opravdové milovníky skládání jsou přitom k dispozici i skládačky s více než 30 000 dílky! Nevěříte? Podívejte se do e-shopu i-puzzle.com, kde takové mají.
Skládání je zábava, která má smysl
Přestože velké kvalitní puzzle nejsou úplně levnou záležitostí (u desítek tisíc dílků se náklady šplhají do tisíců korun), má smysl do nich investovat. Děti nebudou sedět u počítače či televize a procvičí si celou řadu dovedností.
U nejmenších dětí pomáhá skládání puzzle procvičovat motorické schopnosti, upevňovat koordinaci rukou a očí. Dále se učí řešit problémy, rozvíjí své vizuální a prostorové vědomí, a pokud skládají společně, učí se rovněž sociálním interakcím a spolupráci.
Proto neváhejte a pořiďte dětem puzzle – k svátku, narozeninám, za vysvědčení nebo jen tak. Začít můžete s menšími obrázky složenými ze sta dílků, a budete-li mít u potomků úspěch, pak koupíte větší. Hitem poslední doby jsou také 3D puzzle či puzzle s 3D efektem.