Zdravý spánek je zárukou pevného zdraví a optimistické mysli

Odborníci i laici se shodují v jednom: pokud se vyspíte špatně, následující den bude stát za nic. Pokud se převalujete každou noc a jedná se o dlouhodobou záležitost, může se tato skutečnost podepsat jak na vaší psychice, tak i zdravotním stavu. Není třeba se hned obracet na spánkové specialisty, možná děláte chybu v následujících bodech.

Vypněte televizor a zapomeňte na kávu před spaním

Usínáte-li u svítící televizní obrazovky, možná máte představu, že se vám dobře usíná při poslouchání hovořících osob. Mnohdy však jde o akční film. Zkuste vyměnit televizor za poslech klidné hudby, meditačních slov nebo mluveného slova. Uvidíte, že si brzy zvyknete a po televizi si za pár dní ani nevzdychnete. Možná jste zvyklí si po večeři dát šálek kávy, i když slabé, instantní a s mlékem. Logicky se hlavně tento nápoj nedoporučuje. Bylinkové čaje, teplé mléko anebo kakao navozují klidný spánek spolehlivěji než kofein obsažený v kávě.

Cvičení a večeři nepřesouvejte na dobu těsně před usnutím

Jestli jste zvyklí si po práci či po škole odpoledne zajít do tělocvičny, zaběhat si, případně si dát dávku posilovacího cvičení, pamatujte, že fyzická aktivita těsně před odchodem do postele je pro zdravý spánek rovněž zapovězena. Když už jsme zmínili vhodné nápoje, nemůžeme opominout ani porci večeře, která by neměla být těžká a rozhodně nemůže být servírovaná před usnutím. Žaludek a trávicí soustava zpracovávají potravu až několik hodin, jež rozhodně ke zdravému spánku nepřispívají.

Pozitivní mysl a kvalitní postele přinášejí pozitivní sny

Usínání s myšlenkami na starosti příštího i uplynulého dne jsou rovněž překážkou klidnému usínání. Naopak zapříčiňují pověstné převalování, jež stejně končí u počítání oveček. Pokuste se nepříjemné myšlenky zahnat jednou příjemnou vzpomínkou na své blízké, děti, případně plánováním dovolené. Jakékoliv pozitivní myšlenky jsou zárukou klidného usínání a milých snů. V neposlední řadě je třeba myslet na vyvětranou ložnici, čisté lůžkoviny, matrace o vyhovující tvrdosti, postele dostatečné délky a šířky. Při výběru postele i matrace 1+1 hrají podstatnou roli také komfortní a pohodlné postelové rošty.

Při dodržování většiny těchto pravidel nezbývá než vám popřát klidný, pokojný a zdravý spánek!