Jak seřídit nová okna a kdo to udělá?

Paradoxně je podzim obdobím, kdy si lidé docela často nechávají vyměnit okna. Za prvé je to z obav z blížící se zimy a za druhé velkou roli hrají i slevy. I já jsem si z těchto důvodů zhruba před čtrnácti dny nechala vyměnit stará dřevěná okna za nová plastová. Takže je má zkušenost s výměnou oken velmi čerstvá. A musím říct, že mě vcelku mile zaskočilo školení, které mi udělili pánové, již okna montovali. Věděli jste, jak správně okna seřídit? Jaký vliv má seřízení na používání oken? A že i plastová okna vyžadují speciální údržbu, která prodlouží jejich životnost?

Jak na obsluhu kování a pantů?

Kování a panty mají velmi důležitou funkci. Právě díky nim se nám podaří okno otevřít do správné polohy, proto se jejich nastavení a seřízení nesmí podcenit. Špatné seřízení pantů a kování má za následek nedovírání oken, tepelné ztráty a následné poničení plastových rámů i samotných komponentů. O seřízení pantů a kování do správné polohy po instalaci oken by se měli postarat školení dělníci, kteří okna měnili. Protože se ale mohou spoje častým používáním uvolnit a seřízení se může změnit, je důležité, aby odborníci proškolili i vás jako nové majitele oken. A poskytli vám tištěný návod k seřízení oken a dveří.

Seřízení by mělo proběhnout zhruba dvakrát za rok. Na okna působí teplotní vlivy, a tak si zaslouží údržbu obzvlášť po zimě čili na jaře. Seřízení kování není nic složitého. V podstatě jen sejmete krytku a šestihranným klíčem kování utáhnete nebo povolíte.

Pravidelná údržba rovná se dlouhá životnost

Nejen seřízení by se mělo provádět pravidelně, i přesto že jste nezaznamenali jakékoli zhoršení funkcí oken. Důležitá je i pravidelná údržba. Dvakrát za rok je nutné odmastit okenní rámy a křídla. K odmaštění použijte běžné přípravky určené pro mytí oken. Vyhněte se agresivním saponátům na nádobí. Následně ošetřete rámy i těsnění vhodným přípravkem. Pravidelným nanášením silikonové emulze na těsnění zamezíte pronikání vlhkosti a úniku tepla.