Skládací koloběžky a jejich výhody


Koloběžky jsou v dnešní době velmi populární. Ať už se jedná o menší dětské nebo větší skládací koloběžky, vhodné i pro dospělé. Většina koloběžek se dá složit, to znamená, že nezaberou tolik místa a dají se snadno přepravovat, například v dopravních prostředcích. 

Na trhu jich v současné době existuje celá řada. Některé modely mají dokonce nosnost až 100 kg. Pojďme se v následujícím článku zaměřit na správný výběr skládací koloběžky.  

Skládací koloběžky a jejich výhody

Skládací koloběžky mají několik podstatných výhod. Tou první je samozřejmě jejich skladnost díky malým rozměrům. Mohou se tedy snadno přepravovat v autobuse či ve vlaku. Mimo jiné jsou vhodné jak pro děti, tak i pro dospělé. Koloběžky se využívají spíše na kratší vzdálenosti.

Skládací koloběžky vs. koloběžky s pevným rámem

Důvod, proč zvolit skládací koloběžku, oproti té s pevným rámem je jednoduchý. Skládací modely zaberou mnohem méně místa. Lépe se využívají pro každodenní ježdění, do práce nebo do školy. Oblíbenou variantou je kombinace veřejné dopravy (autobusu, vlaku,…) s dojezdem pár posledních kilometrů na skládací koloběžce.

Po příjezdu do práce či školy lze koloběžku snadno složit a uložit do šatny. Můžete si ji vzít s sebou třeba i na dovolenou, vejde se do autobusu, auta, vlaku i letadla. Skládání a rozkládání vám zabere pouze pár vteřin.

Základní výhody skládací koloběžky oproti koloběžce s pevným rámem

  • Lehčí a skladnější
  • Skládání a rozkládání zabere jen několik vteřin
  • Vhodná pro děti, teenagery a dospělé
  • Ideální na dojezd do školy nebo práce

Koloběžky pro děti a dospělé

Pro malé děti je dobré volit koloběžku co nejbezpečnější. Nabízí se varianta s malými koly a dostatečně vysokými řídítky. Pro velmi malé jezince je možné zvolit tři kolečka, dvě vpředu a jedno vzadu nebo naopak. Jsou totiž více stabilní a je zaručena bezpečnost dětí.

Koloběžky pro dospělé mohou mít i větší kolečka. Zde se předpokládá, že dospělí člověk má s jízdou na koloběžce již nějaké zkušenosti za s sebou.

Parametry koloběžek

Ložiska

Ložiska musí být správně zvolená, aby se kolečka plynule točila. V případě špatných lořisek dochází k tomu, že koloběžka vydává „divné“ zvuky.

Výška řídítek

Výška řídítek se odvíjí od velikosti jezdce a stylu jízdy. Vyšší řídítka lze využít pro klasickou každodenní jízdu po městě do práce a do školy.

Velikost koleček

Většina koloběžek má menší kolečka. Je to z důvodu toho, že čím větší kolečka, tím je koloběžka rychlejší a hůře se ovládá. To není vůbec vhodné pro začínající jezdce, kteří by s tímto stylem jízdy mohli mít problém.

Bezpečnostní doplňky pro jízdu na koloběžce

Základním doplňkem jezdců je helma. Jedná se o bezpečnostní prvek. Dále je dobré pořídit si rukavice a chrániče loktů a kolen.