Jsou potraviny, nad jejichž zdravotním přínosem nikdo nepochybuje. Na opačném konci seznamu naopak najdeme mnoho takových, které budí rozpaky. Patří k nim také kontroverzní řepkový olej, o jehož vlivu na zdraví se již léta přou odborníci. V poslední době jich však stále více upouští od původních tvrzení a začínají produkt vyráběný z řepky olejky doporučovat. Co byste o něm měla vědět a proč se ho nemusíte bát?
Opatrně s kokosovým tukem
Trendy vládnou ve všech oblastech a nevyhýbají se ani olejům. Pokud se občas začtete do lifestylových článků o současném kulinářství, musela jste si všimnout, že používání olejů všeho druhu je momentálně „v kurzu“. Dobrému jménu se těší především ten z oliv. Kromě toho se návratu na výsluní těší česká klasika – sádlo. A pak je zde kokosový tuk, kterého se většina lidí nebojí, ačkoliv obsahuje až 90 % nasycených mastných kyselin, které ve větším množství zdraví vůbec neprospívají.
Dokonalý není ani zbožňovaný olivový olej
Co se týče zmíněného olivového oleje, je aromatický a do mnoha pokrmů se vyloženě nehodí. Sádlo zase dobře snáší vysoké teploty, ovšem za cenu toho, že se při nich oxiduje cholesterol (v oxidovaném stavu je velmi nezdravý pro kardiovaskulární systém). A od tradičního slunečnicového oleje zase při smažení nelze čekat tepelnou stabilitu.
Řepkový olej je lepší, než si myslíte
Řepkový olej a zdraví patří k diskutovaným tématům. Názor, že se mu je lepší vyhýbat kvůli vysokému obsahu kyseliny erukové, však patří k přežitým. Argument především starší generace nemůže obstát, protože v současných odrůdách je jí zanedbatelné množství.
Při výběru je samozřejmě na místě zohlednit složení a doporučené využití. Dobrou volbou je kvalitní řepkový olej lisovaný za studena – obsahuje nejvýše 2 % kyseliny erukové a díky vysokému bodu zakouření (180 °C) se hodí do studené i teplé kuchyně.
K ceněným vlastnostem řepkového oleje patří vysoký obsah α-linolenové kyseliny (patří do skupiny omega-3 polynenasycených mastných kyselin) napomáhající k udržení normální hladiny cholesterolu a oproti ostatním olejům velmi nízký obsah škodlivých nasycených mastných kyselin. Pro zajímavost: oproti olivovému oleji je jich v oleji řepkovém pouze polovina!
Za zmínku stojí také nejvyšší obsah fytosterolů a fakt, že je bez chuti a zápachu. Diabetici si cení pozitivního vlivu na hladinu glukózy. Když si ráno přidáte lžičku řepkového oleje např. do ovesné kaše, nebude vás během dne přepadat neovladatelná chuť na sladké.