Taneční fitness lekce versus klasická taneční lekce

Tanečky jsou v dnešní době IN. A tak se nám na poli fitness vyrojilo spoustu různých tanečních stylů. Salsa, Jazz Dance, PortDeBras, Street Dance, Orient, Zumba, Regeton, Dance Yoga, Fitbalet atd.

Každá z těchto lekcí se dá udělat jako klasická taneční lekce, ale i jako lekce fitness. Záleží zejména na přístupu instruktora. A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Klasická taneční lekce se prostě nemusí řídit tolika pravidly, jako lekce fitness. Na začátku a na konci může být nějaké protažení či cvičení pro posílení a zlepšení koordinace, ale jejím účelem je přednostně něco jiného: nacvičování tanečních prvků, kombinací a nacvičování choreografie, ať už pro radost nebo nezřídka i za účelem vystoupení. Taková lekce bývá v průběhu často stopována a sekvence a prvky se opakují třeba stále dokola, dokud se nedosáhne přesného provedení a dodržení rytmu. Několik lekcí za sebou (třeba i půl roku) se nacvičuje stále to stejné. Důraz se také dává na emocionalitu a výraz při tanci, objevují se výrazné akcenty v pohybu a větší rozsah. Při výuce se většinou používá metoda “nabalování” jednoho prvku za druhým. Hubnutí, zlepšení držení těla, posílení a protažení svalů a kardio trénink jsou v tomto případě až na druhém místě, nebo na ně není pamatováno vůbec.

Taneční fitness lekce by naopak měla mít podle svého zaměření výše popsané funkce na místě prvním. Čili nezáleží až tak na “dokonalém” provedení tanečních prvků a výrazu při tanci. Přehnané akcenty a nadměrný rozsah v pohybech naopak mohou u netrénovaných lidí způsobit zranění. Důraz se tedy spíše dává na dodržení fyziologických rozsahů jednotlivých kloubů. Lekce se tak často nestopuje a využívá se různých učících metod, aby nebyla přerušena její plynulost. Pokud třeba chceme zhubnout, je potřeba vědět, že spalování tuků nastupuje až po 15 minutách nepřerušované činnosti (nižší až střední vytrvalostní trénink); v této činnosti je pak potřeba pokračovat po dobu nejméně půl hodiny. Můžeme si samozřejmě udělat pár kraťoučkých přestávek, ale pozor, aby nám příliš neklesla tepová frekvence. Pokud chceme zlepšit držení těla musíme také vědět jak na to a do lekce zařadit třeba prvky na posílení hlubokého svalstva a konkrétních ochablých partií. Při fitness lekcích se také používá speciální nafrázovaná hudba, která sice nemusí být vždy tolik líbivá, ale pro udržení plynulosti lekce je nezbytná.