Vzhůru do tepla – 2. část

Saunování může být dokonalým pokračováním hodiny aerobiku (samozřejmě po určitém vychladnutí a uklidnění) – uvolní svaly, psychiku, zjemní pleť, a navíc vám dá možnost probrat s kamarádkou spoustu věcí. Druhá část článku o tom, co dělá saunování s naším tělem a jestli je vůbec prospěšné?! První část si můžete přečíst zde.

Sauna je pro zdravé

Podstatou skvělých účinků saunování není samotné teplo, ale rychlá změna teploty, které je většinou dosaženo ponořením do studené vody. Pro zdravé a saunování navyklé lidi je to skvělá procedura, ale pro oslabený organismus to může být větší zátěž. Ne nadarmo se říká, že sauna je pro zdravé lidi. Proto ji raději vynechte, trpíte-li nějakou akutní infekcí – sauna vám ji nevyléčí, navíc je to ohleduplné k ostatním saunistům. (To se týká i kožních infekcí a otevřených ran.) Návštěva sauny také není úplně nejvhodnější bezprostředně po intenzivním zatížení organismu (po náročné hodině kruhového tréninku) či při výrazné únavě. V takovém případě počkejte 24 hodin. Zotavený organismus mnohem lépe využije pozitivní účinky saunování.

U chronických potíží je situace složitější a je těžké říct, kdo si musí saunování skutečně odříct. Obecně se nedoporučuje lidem trpícím srdečně cévními nemocemi (např. vysokým tlakem, anginou pectoris), ale záleží především na typu obtíží, individuálním snášením sauny a doporučení lékaře. Navíc se za slovem „sauna” skrývá mnoho různých způsobů zahřívání a ochlazování, takže si každý může vybrat teplotu či vlhkost tak, aby riziko případných potíží minimalizoval – nižší teplota je například v infrasaunách.

Pravidelností ke kráse

Někdo má saunování rád, ale užívá si ho třeba jen dvakrát do roka jako společenskou událost, například s kamarádkami či přítelem, a to je škoda. „Saunování je příjemná možnost, jak pročistit organismus, zpevnit pokožku, posílit imunitu a samozřejmě si odpočinout od všedních starostí. Jen je dobré mít na paměti, že jako každou činnost, která má vést k trvalému zlepšení zdravotního nebo psychického stavu, je nutné ji provádět opakovaně po celý rok,” říká saunérka Ivana Suchá z Aquapalace Praha. Jen tak získáte všechny benefity, které tato oblíbená wellness procedura nabízí: Jen pravidelnost zvýší obranyschopnost a posílí cévy, což vede k celkovému zpevnění pokožky těla i ke zlepšení elasticity pleti obličeje a k jejímu lepšímu prokrvení a pročištění.